Mažutis skrydis virš Marso – didžiulis šuolis visai žmonijai

Kur slypi apie technologijas rašančių moterų kūrinių vertė?

Moterų ir technologijų santykis įneša naujų ir kritiškų vėjų į literatūros technologijų tema pasaulį. Tuo neabejoja žurnalistė ir rašytoja Roisin Kiberd, savo knygoje „The Disconnect“ kelianti klausimus apie technologijas ir jų įtaką gyvenimui.

R. Kiberd prisimena dešimtojo dešimtmečio „kiberfeminizmo“ menininkių grupę „VNS Matrix“, metusią iššūkį istoriškai vyrų dominuojamai sričiai. 

Visgi paaiškėjo, kad technologijos negali nutrinti praeities ir iš naujo sukurti visuomenės. Technologijos visuomet atspindi jas kuriančių žmonių trūkumus ir šališkumą. Internetas padėjo feminizmui pasiekti daugelį tikslų. Tačiau jis taip pat dažnai išryškina visuomenės problemas. Pastaruoju metu nestinga technologijų iniciatyvose dalyvaujančių moterų. Bet, nepaisant visų pastangų, technologijų srityje dirbančių moterų skaičius nuo devintojo dešimtmečio sumažėjo. 

Tiesa, lyties ir technologijų sąsajas gvildenančios bei „kiberfeminizmo“ idėjos daugeliui tebėra įdomios. Iš dalies taip yra todėl, kad mes dar negyvename šiose idėjose numatytoje ateityje.

Analizuodama moterų parašytas knygas technologijų tema, R. Kiberd pastebėjo, kad moterys neretai į technologijų sritį žvelgia iš pašaliečio perspektyvos, net ir būdamos jos dalimi. Tokia pozicija jų darbams suteikia ypatingo aiškumo ir grynumo. Šios moterys analizuoja jausmus, elgesį ir subtilius kultūrinius pokyčius nesureikšmindamos technologijų kaip mistinės jėgos. Jų kritika technologijų industrijai dažnai kyla iš patirties ir empatijos.

R. Kiberd išskiria dvi naujas knygas – Lauren Oyler „Fake Accounts“ ir Patricios Lockwood „No One is Talking About This“. Jos yra veikiau ne apie pačias technologijas, o apie gyvenimą su technologijomis. Tą patį pavaizduoti, rašydama „The Disconnect“, siekė ir R. Kiberd. Autorė norėjo užfiksuoti, kaip įrenginiai ir platformos pamažu formuoja mūsų patirtį, o tarptautinės technologijų kompanijos keičia jos gimtąjį Dubliną. 

R. Kiberd pabrėžia, kad technologijų atstovai ilgą laiką gyveno tarsi užliūliuoti savotiškame burbule. Todėl šiandien jos ir kitų technologijų temomis rašančių moterų tikslas yra mesti iššūkį nusistovėjusiai tvarkai ir atkreipti dėmesį į šios tvarkos nulemtas pasekmes.

Reikia pabrėžti, kad technologijų temomis rašančių moterų kūriniai dėmesio verti ne tik dėl jų autorių lyties. Visgi lytis šiuo atveju yra reikšmingas veiksnys. Dėl jo tokie kūriniai suteikia vertingų įžvalgų ir skatina naujai įvertinti tiek technologijų pasaulį, tiek mūsų visuomenę.

Šaltinis: DazedDigital.com

Vilniuje naują studiją atidaro garsūs žaidimų kūrėjai

Į Lietuvą įžengė žaidimų rinkos milžinė „Wargaming“ – Vilniuje atsidaro nauja kompanijos studija. Joje darbuosis žaidimų kūrėjai, be to, tai bus leidybos Vidurio ir Rytų Europai padalinys. Naujasis biuras įsikurs Šnipiškėse ir per trejus ar ketverius metus įdarbins kelis šimtus žmonių.

Padalinys „Wargaming MS-1“, kurio dalimi taps ir naujoji Vilniaus studija, vysto didžiulės sėkmės sulaukusį ir kompanijos flagmanu tapusį žaidimą „World of Tanks: Blitz“. „MS-1 Vilnius“ taps svarbiu padalinio elementu ir darbuosis drauge su esamomis Minsko ir Maskvos studijomis. „Wargaming MS-1“ taip pat toliau kurs mobiliesiems ir nešiojamiems įrenginiams pritaikytus žaidimus. Planuojama kurti du naujus žaidimus, kurių pavadinimai kol kas neatskleidžiami.

Numatoma, kad Lietuvos „Wargaming MS-1“ komanda taps kultūrų įvairovę spinduliuojančiu centru, kuriame dirbs entuziastai iš viso pasaulio. Ši kultūrų įvairovė padės siekti geresnių rezultatų ir kurti skirtingas auditorijas pritraukiančius žaidimus.

Pasak žaidimų industrijos veterano ir „Wargaming MS-1“ padalinio vadovo Thaine‘o Lymano, naujasis Vilniaus biuras taps viso padalinio centru. Jame dirbs už naujųjų žaidimų vystymą atsakingos komandos. Vadovas neabejoja, kad į Vilnių pavyks pritraukti talentų iš viso pasaulio. Th. Lymanas ragina sekti studijos darbo skelbimus ir jungtis prie naujosios ambicingos komandos.

Šaltinis: VentureBeat.com ir Wargaming.com

Mažutis skrydis virš Marso – didžiulis šuolis visai žmonijai

NASA įgyvendino pirmąjį skrydį kitoje planetoje. Virš Marso į trijų metrų aukštį maždaug 40 sekundžių pakilo mažutis 1,8 kg sveriantis sraigtasparnis „Ingenuity“. Šis įvykis reiškė sėkmingą technologijų, galinčių atverti kelią naujiems kosmoso tyrinėjimams, pritaikymą. NASA pasiekimas prilyginamas istoriniam pirmajam brolių Wrightų skrydžiui.

Orlaivis į Marsą atvyko vasarį drauge su marsaeigiu „Perseverance“. Jungtinėms Valstijoms ir kitoms šalims besirengiant sugrąžinti žmones į Mėnulį ir galiausiai skristi į Marsą, dronų panaudojimas siekiant įvertinti aplinką taps vis reikšmingesnis.

Marso atmosfera yra šimtą kartų retesnė nei Žemės. Todėl „Ingenuity“ pakilimas į, regis, visai menkutį aukštį prilygsta pakilimui beveik 27 kilometrus virš Žemės. Kol kas didžiausias aukštis, į kurį yra pavykę pakilti sraigtasparniui, yra 12,5 kilometro. 

Kaip pabrėžia projekto „Ingenuity“ vadovė Mimi Aung, pastangos virš Marso paskraidinti orlaivį yra orientuotos į ateities tyrimus ir pasiekimus. „Ingenuity“ yra tarsi vedlys. 

Su „Apollo“ misijomis prasidėjo mėnuleigių kelionės Mėnulio paviršiumi. Visgi paviršių tyrinėjimas apsiribojo virš jų nepakylančiomis priemonėmis. O štai dronų skrydžiai laikui bėgant gali tapti neprieinamo uolėto paviršiaus tyrinėjimų galimybe.

Įgyvendinti skrydžio virš kitos planetos eksperimentą ir tyrinėti skrydžiui nepalankias ir atšiaurias Marso sąlygas NASA po truputį pradėjo dar 2014-aisiais. Tačiau „Ingenuity“ yra ne galutinis eksperimento rezultatas, o tik šių rezultatų pradžia.

2027-aisiais planuojama pradėti NASA misiją „Dragonfly“, tyrinėsiančią Saturno palydovą Titaną. Numatoma, kad didesnis orlaivis virš ledu pasidengusio Titano skris daugiau nei 150 kilometrų ir iš įvairių vietų rinks mėginius. Titaną supanti tanki atmosfera, pilna azoto, yra palankesnė skrydžiui nei Marso. Tačiau iššūkių kels metano lietūs ir milžiniškas šaltis – 179 laipsniai.

Tad mažutis „Ingenuity“ skrydis – didžiulis šuolis visai žmonijai, reiškiantis tik atsiveriančių naujų tyrinėjimų pradžią. 

Šaltinis: BloombergQuint.com

Pasidalink

Susisiekite su mumis!