Ar programavimo žinios reikalingos vadybininkui?

Vis dažniau girdima, kad su programavimu turi būti susipažinę ne tik techinės pakraipos specialybių žmonės, bet ir vadybininkai. Programavimo žinių poreikis priklauso nuo to, kokioje pozicijoje dirbate.

Jei vadovaujate programuotojų komandai, tuomet programavimo žinios ir įgūdžiai jums tikrai padės ir pravers vadovaujant komandai. Kuo mažesnė jūsų komanda, tuo daugiau praleidžiate laiko prie techninių dalykų. Tačiau jei vadovaujate didelei komandai – susitelkite į kitus dalykus: konfliktai, problemų sprendimai, apmokymai, seminarai, komandos įgūdžių lavinimas bei teambuilding’as. Vadybininkai, anksčiau dirbę programuotojais dažniausiai gerai tvarkosi tik su techine darbo dalimi – programavimu, palikdamas antrame plane ne mažiau svarbius dalykus, taip po truputį skaldydamas komandą ir mažindamas darbo efektyvumą, nesukuriant geriausių įmanomų sąlygų darbuotojams. Tačiau tikrai yra žmonių, kurie yra puikūs programuotojai ir puikūs vadybininkai, bet kiek tokių žmonių pažystate? Pasirinkimą, ar programavimo žinios yra reikalingos, lemia keli svarbūs aspektai:

  • Abipusis pasitikėjimas.

Ar programuotojai Jumis pasitiki? Komandos pasitikėjimą gali įtakoti veiksniai, visai nesusiję su programavimu. Jei globojate savo komandą, padedate efektyviai dirbti ir neverčiate jų dalyvauti įvairiuose, dažnai laiką švaistančiuose, susitikimuose, didelė tikimybė, kad turite jų pasitikėjimą. Tada jie bus Jūsų partneriai ir sąjungininkai, siekiant geriausio rezultato, nepaisant jūsų IT žinių bagažo ar trūkumo. Iš kitos pusės, vadovaujantis asmuo turi pasitikėti savo komanda ir nesistengti kontroliuoti kiekvieno žingsnio, kurio nesuprantate, nes tai sukuria konfrontaciją, nepasitenkinimą ir nepasitikėjimą. Stenkitės programuotojams pateikti visiškai aiškų tikslą, kurį jie turi pasiekti, nustatykite aiškias galutinio darbų įvykdymo termino datas.

  • Supratimas

Ar galite atskirti, kada darbuotojai sako tiesą, o kada blefuoja? Dažnai darbuotojų teigimu sunkios užduotys būna a) iš tiesų sunkios, b) ignoruojamas sprendimų ieškojimas, kaip užduotį palengvinti, c) tai yra užduotis, kurios jis tiesiog nenori daryti. Geras lyderis turi būti pakankamai kompetetingas ir suprasti skiriamas užduotis ir programinių įrangų veikimo principą.

  • Nuotaika

Komandos nuotaiką lemia ne tik įmonės renginiai, vykstantys du ar tris kart per metus. Turite suprasti, kas motyvuoja programuotojų komandą dirbti, kas džiugina ir kas gadina nuotaiką. Apie programavimą galite žinoti labai daug, tačiau jei ignoruosite jų nuotaiką, neįkvėpsite jų dirbti, neparodysite kodėl darbas, kurį jie atlieka yra svarbus, tuomet IT žinios yra bevertės. Lyderis kuris supranta, motyvuoja, įkvėpia, įtikina yra labai svarbus visame komandos darbe.

  • Sąvokos

Ar tikrai suprantate sąvokas, susijusias su programavimu? Turbūt dažnas pagalvoja apie specialų žodyną – „Programavimas vadybininkams“.  Yra vos keliolika sąvokų, kurias turi suprasti kiekvienas vadybininkas, dirbantis su IT susijusioje srityje. Tačiau turite ne tik suprasti ką jos reiškia, bet ir kaip veikia, kokia jų nauda ar trūkumai ir t.t.

  • Sprendimai

Ar galite padėti programuotojams priimti gerus sprendimus? Kiekvienas lyderis (pvz.: prezidentas, direktorius ar tėvai) dažnai papuola į situacijas, kurių neišmano, tačiau turi dirbti su ekspertais, kurie apie susidariusią problemą ir jos sprendimo būdus žino daug daugiau. Komunikacija ir loginis mąstymas padės siekiant maksimalios naudos. Užduokite ekspertui (šiuo atveju – programuotojui) du klausimus: 1) Kokios yra alternatyvos? 2) Kokie yra jų skirtumai ir panašumai?  Vadybininkas neturi būti ekspertas, jis turi mokėti išgauti maksimalią naudą iš ekspertų.

  • Atsiliepimai

Dažnai pažeriate pastebėjimų savo komandai, kurie dažniau būna blogi, nei geri. Tačiau ar leidžiate jiems pasakyti kokias Jūsų klaidas mato? Atsiliepimai stiprioje komandoje turi būti abipusiai. Jei leisite programuotojams pasisakyti, pelnysite jų pagarbą ir dėl to į Jus, kaip į vadovą, žiūrės visai kitaip.

  • Reprezentacija

Ar galite savo komandos darbą reprezentuoti ir pristatyti kitiems? Viena iš team lead’o ar projektų vadovo atsakomybių yra pristatyti darbą kitiems žmonėms: užsakovams, kitiems skyriams ar vadovams. Turite būti pasiruošęs atsakyti į visus techninius klausimus ir reprezentuoti sukurtą produktą iš techninės pusės.

Bent vienas iš šių aspektų visada yra neišpildytas. Jei projektų vadovas puikiai gaudosi tarp programavimo terminologijos bei sąvokų, gali užtikrintai priimti sprendimus ir tinkamai reprezentuoti savo komandą ir jos darbą visiškai nesusipažinęs su programavimu – puiku, tačiau tokių žmonių pasitaiko retai. Anksčiau ar vėliau susidursite su problema, kad žinių trūkumas pakiš koją priimant sprendimus ar reprezentuojant komandą. Jei jaučiate, kad turėtumėte sužinoti daugiau apie programavimą ir programavimo kursus, kuriuos gali pasiūlyti CodeAcademy.lt programavimo akademija, visada lauksime Jūsų el. laiškų ir skambučių.

Pasidalink

Susisiekite su mumis!